Wychowanek klubu Maksymilian Janeczek dwukrotnie na szachowym podium Mistrzostw Unii Europejskiej

Początki szachowej edukacji.

Maks trafił do grupy początkujących Klubu Szachowego Junior jako 5-latek we wrześniu 2018 roku. Dwa razy w tygodniu uczęszczał na zajęcia, a po kilku miesiącach zaczął sięgać do zbiorków zadań, które wypożyczył z klubu.

Kiedy w październiku 2019 wygrał swój pierwszy szachowy turniej we Wrocławiu, rozpoczął indywidualne szkolenie pod okiem trenera Józefa Bałdygi. W listopadzie tego samego roku zdobył IV kategorię szachową. Stawał na podium kolejnych zawodów i stale podnosił swoje umiejętności.

W 2020 przeszedł do profesjonalnego klubu w Legnicy i na Mistrzostwach Polski Dzieci do lat 7 zdobył brązowy medal. Był to pierwszy indywidualny medal w historii Lubina na imprezie rangi mistrzostw krajowych. Do tego doszły zwycięstwa na mistrzostwach wojewódzkich oraz sukcesy w kilku prestiżowych turniejach ogólnopolskich.

Mistrzostwa Juniorów Unii Europejskiej.

European Union Youth Chess Championship w kategoriach wiekowych 8-14 lat, co roku odbywają się jako dwie konkurencyjne imprezy w Czechach i Austrii. W obu tych zawodach jako reprezentant Polski do lat 8 z ramienia Polskiego Związku Szachowego zgłoszony został Maksymilian Janeczek.

Start w obu przypadających tuż po sobie prestiżowych turniejach to bardzo odważna decyzja. Szachowy maraton trwał niemal trzy tygodnie. Maksymilian stoczył w sumie 18 wyczerpujących pojedynków tempem 90 minut + 30 sekund za ruch.

Mureck (Austria) – 03-12.08.2021.

Wygrywając osiem partii, a jedną remisując, Maks nie tylko triumfował w swojej grupie wiekowej, ale zanotował indywidualnie najlepszy wynik punktowy całych mistrzostw.

Turniej do końca był bardzo zacięty. O końcowym sukcesie przesądziły zwycięstwa nad silnymi mistrzami Bułgarii oraz Danii, którzy ostatecznie uzupełnili podium. Reprezentant Polski w ostatniej partii zgodził się na remis z niemiecką medalistką mistrzostw w kategorii dziewcząt.

Kouty nad Desnou – 14-22.08.2021.

Turniej pod patronatem Europejskiej Unii Szachowej rozgrywany był na dystansie 9 rund. Maksymilian przyjechał tam bezpośrednio z Austrii.

Na mistrzostwach Maks odniósł kilka błyskotliwych zwycięstw. Partia z wicemistrzem Bułgarii została nagrodzona przez organizatorów po 4. rundzie zawodów.

W ostatnich pojedynkach narastające zmęczenie dawało o sobie znać i przytrafiły się słabsze występy. Ponieważ jego bezpośredni konkurenci także stracili punkty, na zakończenie turnieju Maksymilian mógł cieszyć się ze srebrnego medalu.

Złoto i srebro Mistrzostw Unii Europejskiej trafiło do Lubina.

Młody lubinianin swoimi wynikami udowodnił przynależność do szerokiej europejskiej czołówki szachów dziecięcych. Przed nim wiele pracy i kolejne starty. W szachowym rozwoju Maksa wspierają mistrzowie międzynarodowi z naszego regionu: Konrad Typek z Legnicy i Piotr Brodowski z Głogowa, a także manager sportu Katarzyna Krajewska.

Mimo regularnych treningów indywidualnych oraz napiętego kalendarza startowego Maksymilian wciąż czasem pojawia się na treningach Klubu Szachowego Junior u trenera Bałdygi.